Friday, October 09, 2009

L'Affaire Nobel

Leave it to me to complain about something right before something related to it gets really controversial. For example, I groused about another "Continental nullity" (I said that elsewhere) getting the Nobel Prize in Literature the day before President Barack Obama was given the Nobel Peace Prize, for which he was nominated no later than ten days into his presidency. One commentator has remarked that the level of prestige afforded the Prizes does not necessarily comport with the reality they represent, and she paused to comment on my stalking horse:
The same, I'm afraid, is true of the Nobel Prize in literature, which is selected by Swedish judges. Sweden is a larger and more cosmopolitan place than Norway. Nevertheless, almost without fail, the Nobel laureate turns out to be an obscure writer, usually European, whose works are hardly known outside of a few German-speaking and Germano-centric countries.
Anne Applebaum, Who Cares Who Wins The Nobel Peace Prize?, Slate (October 9, 2009).

While I am happy that President Obama has gotten the Peace Prize (just as I would have been happy had President Bush gotten it while he was in office), I cannot help but think that the Norwegians have missed the point of the rise of Barack Obama and concentrated on the fact that he's not George W. Bush. Which is really too bad, since that does a disservice to both men and their respective accomplishments to date.

48 Comments:

At 5:25 PM, Blogger The Wagnerian said...

George W getting the Nobel Peace Prize? Would that not be similar to Wagner getting the Stan Rice Award for Concise Prose?

 
At 2:40 PM, Blogger Unknown said...

KLindo muito expressivo ,maravilhoso.

 
At 11:56 AM, Blogger Unknown said...

in Gebze Kocaeli quality lift home from home Our ??company offers transportation services are on sale you take advantage of our discount days.
Gebze evden eve nakliyat
Darıca evden eve nakliyat
İzmit evden eve nakliyat
Körfez evden eve nakliyat
Çayirova evden eve nakliyat
Gebze evden eve nakliyat
Darıca evden eve nakliyat
İzmit evden eve nakliyat
Gölcük evden eve nakliyat
Değirmendere evden eve
İzmit evden eve nakliyat
Gebze evden eve nakliyat
Darıca evden eve nakliyat
Yarımca evden eve nakliyat
Evden eve nakliyat
thank you very much for

 
At 9:08 AM, Blogger Unknown said...

افضل شركة تنظيف خزانات بجدة
شركة تنظيف خزانات بجدة
تنظيف خزانات بجدة
افضل شركة تنظيف سجاد بجدة
شركة تنظيف سجاد بجدة
تنظيف سجاد بجدة
افضل شركة تنظيف مسابح بجدة
شركة تنظيف مسابح بجدة
تنظيف مسابح بجدة
افضل شركة مكافحة البق بجدة
شركة مكافحة البق بجدة
مكافحة البق بجدة
افضل شركة مكافحة صراصير بجدة
شركة مكافحة صراصير بجدة

 
At 5:58 AM, Anonymous Gebze Nakliyat said...

Gebze Nakliyat bu yazıyı çok beğendi.

 
At 2:56 AM, Anonymous Gebze Nakliye said...

Gebze Nakliyat ailesi bu bağlantı için teşekkür eder:)
http://www.gebzekocaelinakliye.com/gebze-nakliye.html

Konteyner Nakliyat:
http://www.gebzekocaelinakliye.com/konteyner-nakliyesi.html

Fabrika Nakliyat:
http://www.gebzekocaelinakliye.com/fabrika-tasimaciligi.html

 
At 2:58 AM, Anonymous Solucan Gübresi said...

Solucan gübresi üreticileri olarak teşekkürler.

 
At 4:18 AM, Blogger Unknown said...

Hat is 100% brushed cotton with our unique design the front.This light soft hat can be packed away easily making it the ideal hat for vacation travel and all times when you want to keep the sun off of your beautiful face
petty hat |
cactus hat | papi hat

 
At 12:59 AM, Anonymous Gebze Nakliyat said...

Gebze Nakliyat Firması uzman kadrosu ve araç filosu ile müşterilerine Gebze Nakliyeciler sitesinde hizmet vermektedir.

http://www.gebzenakliyatgaraji.com/lowbed-nakliyat-tasima.html

http://www.gebzenakliyatgaraji.com/fabrika-nakliyat-tasima.html

http://www.gebzenakliyatgaraji.com/konteyner-nakliyat-tasima.html

 
At 4:34 AM, Anonymous ŞEHİRLER ARSI NAKLİYAT-GEMİCİOĞLU NAKLİYAT said...

22 yıllık deneyim ve başarılarımız verdiği güvenle, müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan hizmet anlayışımızla ve çağın gerektirdiği teknolojik altyapıya yatırım yaparak hizmet çeşitliliğimizi ve hizmet ağımızı sürekli genişletiyoruz.

Gemicioğlu Nakliyat müşterilerine kaliteli hizmet sunmayı ana hedefi olarak görmektedir.

Evinz kaçıncı katta olursa olsun, oraya gelip bütün eşyalarınızı güvenli bir şekilde paketleyip ambalajlıyoruz. Yeni evinize güvenle taşıyoruz.

 
At 4:35 AM, Anonymous GEMİCİOĞLU NAKLİYAt said...

Şehirler Arası Taşıma
Yine en uygun fiyatlarla şehirler arası taşıma dada karşınızdayız. Sizlere en uygun fiyat sunmakla birlikte sizlere her türlü konuda ve Türkiye’ nin her karışından her karışına hizmet vermekteyiz. Sizler için şehirler arası taşımada tamamen rahat ve oldukça mükemmel bir iş sunarak başınızı hiç ağrıtmadan işlemi tamamlıyoruz.

Şehirler arası taşımacılıkta Gemicioğlu Nakliyat olarak bize tamamen güvenmenizi ve özveri ile iş başı yapan arkadaşlarımızı izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca hiçbir masraftan kaçınmayarak aldığımız güçlü araçlarımız ve bizlerin 21 yılı aşkın profesyonel iş aşkımıza sonuna kadar güvenebilirsiniz.

Bu verdiğimiz hizmette çevrenize çok dikkat etmelisiniz. Günümüzde olduğundan fazla ihtiyaç duyulan bu işlemler de korsan yapılaşmalar ortaya çıkmaktadır. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse diyelim ki : biz sizin müşterinizin ve siz korsan bir yapılaşmasını , siz gidip başka kötü bir firmayla çok ucuza alıp kaliteli bir iş fiyatını bizden almakla birlikte hiçbir malın güvenliğini sağlama kaygısı olmadan işlemleri başlatmış bulunmaktasınız. Ortada imzalanan yahut benzeri bir belge pek olamayacağı için olsade geniş kapsamlı olmayacağı için ve çok büyük ihtimal ile taşıma sırasında eşyalarınıza her türlü zarar gelebileceği gibi geri telafi işleminin tamamen size ait olacağını unutmamanızı bildirmek isteriz.

Çevrenizde ki korsan yapılaşmalara dikkat ediniz , tamamen sizle ve ailenize maddi zarar vermekle birlikte beklide eşyalarınızla birlikte yok olan manevi değerlerinizde olabilir. Bu yüzden Gemicioğlu Nakliyat olarak biz varız : bizimle iletişime geçin misafirimiz olun : ‘www.gemicioglunakliyat.com ‘

Bizim sizlere olan önerimiz seçeceğiniz firma biz olma sakta dikkat ediniz . Korsan işlemlere kurban gitmemek için iyice araştırma yapınız . Acele edip 5 dakika fazla kazanmaktansa 10 dakika kaydediniz zarara girmeyiniz. Bizler aynı zamanda sizlere en uygun fiyatı sunmakla birlikte tayin olması durumunda memurlara %20 indirim yapmaktayız. Verdiğimiz taşıma hizmeti sigortalı olup öncesinde olası her durum konuşulup sizin memnu niyetinizden sonra en uygun fiyatla işe başlanır ve en kısa zamanda en iyi şekilde ekibimiz tarafında bitirilmesin yanı sıra sizlerin bizi seçmesinden dolayı üstümüzde ki mutluluğu iş aşkıyla hiçbir ifade ile anlatmak mümkün değildir.

Taşıma sırasında gerek paketlemede , gerek taşıma esnasında , gerek araçların kullanımı sırasında bir sorun olacağından hiç şüpheniz olmasın. Ekibimiz gayet profesyonel , araçlarımız son derece bakımlı ve temiz , kaplama malzemelerimiz de nanoteknolojiye ayak uydurmaktadır.

 
At 9:39 AM, Blogger Unknown said...

شركة رش مبيدات بالخبر
شركة تنظيف مسابح بالخبر

 
At 3:28 AM, Anonymous فروشگاه اینترنتی said...

For me, your site can be very detailed. I am very glad to follow you in this regard

 
At 3:23 PM, Blogger شام للخدمات المنزليه said...


السلام عليكم ورحمة الله وبركاته اما بعد ، اهالي المنطقبة الشرقيه بالمملكة العربية السعوديه يسر شركة شام للخدمات المنزليه ان تعلن لجميع اهالي المنطقه عن بدأ تقديم خدماتها الخاصه بالمسابح للموسم الصيفي الجديد وذلك من خلال فروعا في مدينة الدمام ومدينة الخبر ومدينة القطيف ومدينة الجبيل ، واما عن فرعنا في مدينة الدمام فسوف تجدونه علي المتصفح تحت اسم
شركة تنظيف مسابح بالدمام
وايضا تحت اسم
شركة صيانة مسابح بالدمام
مقترنا برقم هاتف مندوبنا بالدمام لذل فللفحصول علي اي خدمه تخص المسابح تنظيفها او تشغيلها او صيانتها فليس عليك الا التصال بنا وسوف نصلك فورا ، واما اذل كنت من اهل مدينة الخبر وتحتاج الي ان تستفيد من خدماتنا في مدينة الخبر فسوف تجدنا علي المتصفح تحت اسم
شركة صيانة وتنظيف مسابح بالخبر
وفي هذا الفرع نسعد بتقديم كل الخدمات التي تخص المسابح لاهالي الخبر من خدمات تنظيف او صيانة او تشغيل برك السباحه ،ولاننا قد عملنا في شركة شام علي تغطية المنطقة الشرقيه كافه فقد حرصنا علي ان يكون لنا فرع في مدينة القطيف يختص بتقديم خدمات المسابح لجميع اهالي مدينة القطيف والذي سوف تجدونه علي المتصفح تحت مسمى
شركة تنظيف وصيانة مسابح بالقطيف
وهنا سوف تجدون كل ما يخص المسابح من خدمات تنظيف المسابح بالقطيف وصيانتها وتشغيلها ‘واما عن مدينة الجبيل فلنا ايضا هناك فرع يختص بتقديم خدمات المسابح لجميع اهالي الجبيل من تنظيف وصيانه وتشغيل وهذا الفرع سوف تجدونه علي المتصفح تحت اسم
شركة صيانة وتنظيف مسابح بالجبيل
بهذا اعزائي نكون في شركة شام قد استطعنا ان نغطي كافة انحاء المنطقة الشرقيه وتقديم كافة خدمات المسابح التي يحتاجها اهالي المنطقه باحدث الاساليب والطرق العلميه وباستخدام افضل مواد التنظيف واحسن اجهزة ومعدات الصيانه والتعقيم ، فلا تقلق عزيزي العميل ولا تحتار فشركة شام هي افضل اختيار . 
At 9:09 PM, Blogger Unknown said...

www0704

polo ralph lauren
canada goose outlet
oakley sunglasses
ferragamo shoes
a bathing ape
brequet wathes
oakley sunglasses
celtics jerseys
nike roshe
yeezy boost
 
At 4:22 AM, Blogger te12 said...

qzz0726
coach outlet
true religion jeans
canada goose jackets
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
cheap jordans
coach outlet online
lakers jerseys
swarovski outlet
coach outlet

 
At 5:35 AM, Blogger home cleaningserv said...

قدم خدمات افضل شركة تنظيف شقق بالكويت بمنتهي الدقة والمهنية ويشمل ذلك الشقق الجديدة و المستعملة بالاضافة الي الشقق المفروشة حيث اننا نحن نختص في نظافة كافة انواع الشقق و العمائر والمجمعات السكنية وهنا نحن الافضل لاننا متخصصون في عملنا نحن افضل شركة خدمات منزلية لأننا نستخدم نظام التنظيف الشقق بالكويت سواء مفروشة او جديدة او مجددة
شركة تنظيف
شركة تنظيف منازل بالكويت
شركة تنظيف منازل
تنظيف شقق و منازل بالكويت
تنظيف المنازل المفروشه

 
At 1:40 AM, Blogger Aakash said...

thank you for sharing about this post :-)

Beauty Industry
Dermacol

 
At 9:58 AM, Blogger omar ail said...

Your site is very helpful
http://antinsects.freeblog.biz/
http://antibugs.hazblog.com/
http://noran.soup.io/
https://www.prokr.net/ksa/jeddah-water-leaks-detection-isolate-companies/
http://albasmah.net/

 
At 2:09 AM, Anonymous Gebze Nakliyat said...

Gebze Nakliyat ailesi bu bağlantı için teşekkür eder:)
https://gebzecannakliyat.com/gebze-nakliyat-hizmetleri/

Konteyner Nakliyat:
https://gebzecannakliyat.com/gebze-nakliyat-tasima-politikasi/

Fabrika Nakliyat:
https://gebzecannakliyat.com/gebze-nakliyat-profesyonel-tasimacilik/

 
At 11:56 PM, Blogger yanmaneee said...

nike flyknit
hermes handbags
coach factory outlet
longchamp handbags
kyrie 5
kobe byrant shoes
fila
off white
zx flux
yeezy shoes

 
At 9:21 AM, Blogger yanmaneee said...

air jordan
coach outlet online
yeezy shoes
michael kors outlet
paul george shoes
vapormax
nike sneakers
off white nike
kyrie 6
yeezy shoes

 
At 1:23 PM, Blogger Unknown said...

thank you for sahring this post
torrent vpn free
zooqle mirror proxy
eztv mirror proxy
best web proxy sites

 
At 12:41 PM, Anonymous jaaasem shahed said...

It is a very correct word. But wouldn't it be better to have judges from all over the world vote for the Nobel Peace Prize?

 
At 3:23 PM, Blogger slotmachine777.site said...

I like this site very much, Its a very nice spot to read and find info . 슬롯머신

 
At 3:29 PM, Blogger blackjacksite.top said...

Very nice article and straight to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you folks have any idea where to get some professional writers? Thank you.

바카라사이트

 
At 6:53 AM, Blogger texasholdemsite.info said...

Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, It's nice to find a website that details so much information about different artists. 텍사스홀덤

 
At 3:26 PM, Blogger roulettesitetop said...

Totally loved your article. Looking forward to see more more from you. Meanwhile feel free to surf through my website while i give your blog a read. 온라인카지노

 
At 11:24 AM, Blogger blackjacksite.top said...

After study a number of the web sites for your site now, i really such as your strategy for blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon.

바카라사이트

 
At 12:38 PM, Anonymous sportstotolink said...

It’s good to have a website like this. I can read all the opinions of others as well as i gained information to each and everyone here on your site. 토토

 
At 10:42 AM, Blogger sportstototopcom said...

Wonderful items from you, man. I’ve have in mind your stuff previous to and you’re just extremely excellent 스포츠토토

 
At 9:40 PM, Anonymous 크레이지슬롯 said...

I think a lot of articles related to are disappearing someday. That's why it's very hard to find, but I'm very fortunate to read your writing. When you come to my site, I have collected articles related to 크레이지슬롯.

 
At 8:51 PM, Anonymous 크레이지슬롯 said...

Your writing is perfect and complete. 크레이지슬롯 However, I think it will be more wonderful if your post includes additional topics that I am thinking of. I have a lot of posts on my site similar to your topic. Would you like to visit once?

 
At 1:54 AM, Anonymous 우리카지노 said...

There must have been many difficulties in providing this information.우리카지노 Nevertheless, thank you for providing such high-quality information.

 
At 9:34 PM, Blogger roulettesitetop said...

I definitely love reading everything that is written on your site. Keep the articles coming. I liked it! 카지노사이트

 
At 11:49 AM, Anonymous yadongbiz said...

I was very pleased to discover this website. I wanted to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely liked every part of it and i also have you saved as a favorite to see new stuff on your website. Feel free to visit my website; 야설

 
At 11:49 AM, Anonymous japanyadongcom said...

This is very interesting, You're a very skilled blogger. I've joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks! Feel free to visit my website; 한국야동
 
At 11:50 AM, Anonymous koreayadongcom said...

I stumble on this site when I was making research on my project topic. I found some useful topics in well detail form. Thanks for this excellent post. Feel free to visit my website; 국산야동


 
At 11:50 AM, Anonymous chinayadongnet said...

Hello there! Nice article!!! But anyways here’s one of the trusted online baccarat site we can offer you so many promo and event everyday!! Good luck!!! Feel free to visit my website; 일본야동

 
At 11:51 AM, Anonymous yahanvideonet said...


Usually I never comment on blogs but your article is so convincing that I never stop myself to say something about it. You’re doing a great job Man and Thanks for the post,Interesting stuff to read. Keep it up. Feel free to visit my website;
일본야동

 
At 9:24 PM, Anonymous 슬롯사이트 said...

This is the perfect post.슬롯사이트 It helped me a lot. If you have time, I hope you come to my site and share your opinions. Have a nice day.


 
At 4:39 AM, Anonymous 파워볼사이트 said...

I've been looking for photos and articles on this topic over the past few days due to a school assignment, 파워볼사이트 and I'm really happy to find a post with the material I was looking for! I bookmark and will come often! Thanks :D

 
At 5:03 PM, Blogger sportstotohot.com said...

Very nice article, just what I wanted to find. 토토

 
At 5:12 PM, Blogger racesite.pro said...

Hello, I enjoy reading all of your article post. I like to write a little comment to support you. 온라인경마

 
At 5:27 PM, Blogger reelgame.site said...

Thanks for sharing a nice article really such a wonderful site you have done a great job once more thanks a lot 릴게임

 
At 5:39 PM, Blogger totosite365.info said...

This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. 스포츠토토

 
At 9:05 PM, Blogger casinosite.one said...

This is very interesting, You’re a very skilled blogger. 바카라사이트

 
At 10:15 PM, Anonymous 메이저토토사이트모음 said...

Your ideas inspired me very much. 메이저토토사이트모음 It's amazing. I want to learn your writing skills. In fact, I also have a website. If you are okay, please visit once and leave your opinion. Thank you.

 

Post a Comment

<< Home